ჩვენ გავეცანითინტელ-პროექტის გეგმის შედგენას პრეზენტაციის მომზადებას ავტირთვეთ დრაივზე ვიმუშავეთ ბუკლეტების შედგენაზე.
მადლობა განათლების სამინისტროს
დიდი მადლობა სერმან მურჯიკნელს
Wednesday, November 4, 2015
Wednesday, October 28, 2015
Wednesday, October 21, 2015
Thursday, May 28, 2015
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ქართლ
- კახეთის ანექსია რუსეთის მიერ
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო
IX - კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
8
მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
უვითარდება
კრიტიკული აზროვნების, მსჯელობის უნარები
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
ისტ.IX.5.მოსწავლესშეუძლია გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
მოსწავლეები მოახდენენ
ანალიზს რუსეთის მიერ
ქართლ-კახეთის სამეფოს ანექსიის შედეგებზე.
იმსჯელებენ ქართველი
მეფეების მიერ არჩეული
კურსის შესახებ
|
მსჯელობს
ერეკლეს მიერ არჩეული საშინაო და საგარეო პოლიტიკური კურსის შესახებ
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ინდივიდუალური
განმსაზღვრელი
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, რუკა, ფოტოები
|
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
|
A- ფაზა(გამოწვევა) - 13 წუთი
კლასის
ორგანიზება - 2წუთი
გაკვეთილის
გამოკითხვა -8 წუთი
გონებრივი
იერიში - 3 წუთი
მასწავლებელი
სვამს კითხვებს:
1.
რა
იციან ქართლ-კახეთის სამეფოს შესახებ
2.
რა
როლს ასრულებდა რუსეთის იმპერია ქართული სახელმწიფოებრიობის განვითარების ისტორიაში
B
- ფაზა( შენაარსის კონსტრუირებ) - 27 წუთი
მასწავლებელი
მოსწავლეებს აჩვენებს ქართლ-კახეთის სამეფოს გაუქმების შესახებ პატარა ფილმს, რის
შემდეგაც აკეთებს განმარტებებს ფილმში მიმდინარე მოვლენების შესახებ.
მასწავლებელი
თემის ახსნის შემდეგ, მოსწავლეებს აძლევს 5 წუთს, ახსნილი გაკვეთიოლის წასაკითხად
და შემდეგ კლასს ჰყოფს ორ მოდებატე ჯგუფად:
პირველ
ჯგუფს ევალება წამოაყენოს და დაიცვას ქართლ-კახეთის სამეფოს ინტერესები
მეორე
ჯგუფს -რუსეთის ინტერესები.
С
ფაზა(შეჯამება) - 5 წუთი
მასწავლებელი
სვამს შემაჯამებელ კითხვებს:
1რა
გაიგეს მოსწავლეებმა ქართლ-კახეთის სამეფოს
ანექსიის შესახებ
2.როდის
დაიწყო და როგორ განახორციელა რუსეთმა საქართველოს ანექსია
3.
როგორ შეხვდა მოსახლეობა ქართლ-კახეთის სამეფოს გაუქმებას
4. რატომ აუჯანყდა გიორგი XII ძმები?
5.
რა პროექტი წარმოადგინა იოანე ბატონიშვილმა?
საშინაო დავალების მიცემა
|
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
.მოსწავლესშეუძლია გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა
ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
|
.მოსწავლეს
არ შეუძლია გაანალიზოს
საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
|
.მოსწავლესნაწილობრივ
შეუძლია გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა
ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
|
.მოსწავლე
ცდილობს გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული
სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
|
.მოსწავლეს
შეუძლია გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა
ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
|
მოსწავლეები მოახდენენ
ანალიზს რუსეთის მიერ
ქართლ-კახეთის სამეფოს ანექსიის შედეგებზე.
|
მოსწავლე ვერ ახდენს
ანალიზს რუსეთის მიერ
ქართლ-კახეთის სამეფოს ანექსიის შედეგებზე.
|
მოსწავლე ნაწილობრივ ახდენს
ანალიზს რუსეთის მიერ
ქართლ-კახეთის სამეფოს ანექსიის შედეგებზე.
|
მოსწავლე ცდილობს მოახდინოს ანალიზი
რუსეთის მიერ ქართლ-კახეთის სამეფოს ანექსიის შედეგებზე.
|
მოსწავლე სრულად ახდენს
ანალიზს რუსეთის მიერ
ქართლ-კახეთის სამეფოს ანექსიის შედეგებზე.
|
იმსჯელებენ ქართველი მეფეების
მიერ არჩეული კურსის
შესახებ
|
მოსწავლე არ მსჯელობს
მეფეების მიერ არჩეული
კურსის შესახებ
|
მოსწავლე ნაწილობრივ მსჯელობს
მეფეების მიერ არჩეული
კურსის შესახებ
|
მოსწავლე ცდილობს იმსჯელოს
მეფეების მიერ არჩეული
კურსის შესახებ
|
მოსწავლე სრულად მსჯელობს
მეფეების მიერ არჩეული
კურსის შესახებ
|
Subscribe to:
Posts (Atom)