Wednesday, November 4, 2015

მე-9 დღე

ჩვენ გავეცანითინტელ-პროექტის გეგმის შედგენას პრეზენტაციის მომზადებას ავტირთვეთ დრაივზე  ვიმუშავეთ ბუკლეტების შედგენაზე.
მადლობა განათლების სამინისტროს
დიდი მადლობა სერმან მურჯიკნელს

ტრენინგის მე-8 დღე

დავასრულეთ პროექტზე მუშაობა შევისწავლეთ შეფასების რუბრიკები

Wednesday, October 28, 2015

Wednesday, October 21, 2015

მეხუთე დღე

პორტფოლიოს სექმნა დაატვირტვა ვიმუშავეთ პროექტის სრულყოფაზე

პორ

პორტფოლიოს სანახავად გადადით ბმულზე

Thursday, May 28, 2015

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თემა
ქართლ - კახეთის ანექსია რუსეთის მიერ
სწავლების საფეხური
საბაზო IX - კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
8 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
უვითარდება კრიტიკული აზროვნების, მსჯელობის უნარები

გაკვეთილის მიზნები  და შედეგები

ისტ.IX.5.მოსწავლესშეუძლია  გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.

მოსწავლეები   მოახდენენ  ანალიზს  რუსეთის  მიერ  ქართლ-კახეთის  სამეფოს ანექსიის   შედეგებზე.

იმსჯელებენ  ქართველი   მეფეების   მიერ  არჩეული   კურსის   შესახებ

წინასწარი ცოდნა
მსჯელობს ერეკლეს მიერ არჩეული საშინაო და საგარეო პოლიტიკური კურსის შესახებ
შეფასების საგანი და პროცედურები
ინდივიდუალური განმსაზღვრელი
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, რვეული, რუკა, ფოტოები
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
 A- ფაზა(გამოწვევა) - 13 წუთი
კლასის ორგანიზება - 2წუთი
გაკვეთილის გამოკითხვა -8 წუთი
გონებრივი იერიში - 3 წუთი
მასწავლებელი სვამს კითხვებს:
1.       რა იციან ქართლ-კახეთის სამეფოს შესახებ
2.       რა როლს ასრულებდა რუსეთის იმპერია ქართული სახელმწიფოებრიობის განვითარების ისტორიაში

B - ფაზა( შენაარსის კონსტრუირებ) - 27 წუთი
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს ქართლ-კახეთის სამეფოს გაუქმების შესახებ პატარა ფილმს, რის შემდეგაც აკეთებს განმარტებებს ფილმში მიმდინარე მოვლენების შესახებ.
მასწავლებელი თემის ახსნის შემდეგ, მოსწავლეებს აძლევს 5 წუთს, ახსნილი გაკვეთიოლის წასაკითხად და შემდეგ კლასს ჰყოფს ორ მოდებატე ჯგუფად:
პირველ ჯგუფს ევალება წამოაყენოს და დაიცვას ქართლ-კახეთის სამეფოს ინტერესები
მეორე ჯგუფს  -რუსეთის ინტერესები.


С ფაზა(შეჯამება) - 5 წუთი
მასწავლებელი სვამს შემაჯამებელ კითხვებს:
1რა გაიგეს მოსწავლეებმა  ქართლ-კახეთის სამეფოს ანექსიის შესახებ
2.როდის დაიწყო და როგორ განახორციელა რუსეთმა საქართველოს ანექსია
3. როგორ შეხვდა მოსახლეობა ქართლ-კახეთის სამეფოს გაუქმებას
4.  რატომ აუჯანყდა გიორგი XII ძმები?
5. რა პროექტი წარმოადგინა იოანე ბატონიშვილმა?

 საშინაო დავალების მიცემა


პრეზენტაცია